top of page

Rahmet, Hayat, Yaşam Coşkusu

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2023

Rahmet, yaşam coşkusuna doğadaki tüm canlılar gibi kutlu bir bilinçle katılarak varoluşun tasdik ve takdis edilmesidir.

Rahmet, Yaradanın sunduğu tüm iyilik, incelik, güzellik ve ikramlarla O’nun destekleyici ve besleyici ilgisine açık olabilmektir.

Rahmet, ilahi zeka, kapsayıcı sevgi ve sonsuz kudret kaynaklarına tam ve eksiksiz bir güvenin sonucudur.

Lütuf ve ihsan bulutlarının altında şemsiyesiz dolaşabilmek rahmete verilen cömert bir yanıttır.

*****

Bakmayı ve görmeyi seçtiğin her şeyi besler, büyütür ve genişletirsin. Bir sonraki anı belirleyen, bu anın seçimleridir.

Yaşam, kutlu bir seçimdir ve tüm canlılara bahşedilmiş en büyük ikramdır. Varlık istikametini, yaşamın özündeki coşku ve kutsamaya veren biri rahmet kapısından girmiş demektir. Kutsanan yaşam her zaman daha canlı ve daha zengin ikramlarla karşılık verir. Rahmet her an, her yerdedir. Kasvet, keder ve kaygıların olduğu bir zihin hali yaşama körlükten başka bir şey değildir.

*****

Varoluşu anlamlı kılan senin varlık halindir. İçinde bulunduğun deneyim sahasında sana sunulanlara tüm yönleriyle bakmaya cesaret edersen, orada çeşitlilik, bolluk ve erişebilirlikle karşılaşırsın. Hangi çeşitlilik, ne tür bir bolluk ve neye erişebilir olduğun tümüyle sana ait bir seçimdir.

*****

Rahmet, her canlının üzerindeki kesintisiz ilgidir. İhtiyacın ölçüsü oranında ve kusursuz vaktinde ilahi bir elin şefkatli ve cömert dokunuşudur. Sahip olduğumuz beceri, yeti ve yetenekler varlığımıza sunulmuş en büyük ikramlardır. Bir nimet olarak donatıldığı bu özelliklerden, kendi yaradılışından ve varlık halinden razı olamamış biri ancak rahmetten uzak olabilir.

*****

Dünyanın ruhu yaşamdır. Yaşamın, gerçek manada yaşamanın yolu, yolları vardır. Her varlık kendi en yüksek potansiyeline açılmak, kendini gerçekleştirmek üzere ihtiyaç duyduğu yaşam yolunu keşfetmek için yön arar. Varlık vücuda geldiği an başlayan hareketin adı Hayat’tır ve hayat her zaman doğru yönü gösteren işaretlerle doludur.

Yoldaki işaretleri takip eden biri yaşam yolunun irade ve egemenliğini kazanır, bu sayede yolun sınırları aşılır ve genişler. Genişlemek hareket ve serbestlik özgürlüğü getirir, ancak bu sayede sonsuz olan keşfedilir. Bir insan için kendini gerçekleştirmek mesleki bir edinim kazanmak değil, hakikatte kim olduğunu hatırlamaktır. Sonsuz olanı, daimi ve kalıcı olanı keşfeden ise artık yaşam yolunun otoritesi olur. Yani saygın ve bilge bir büyük, hürmet ve itibar edilen bir baş, kutsiyet ve irşad sorumluluğunu almış bir velidir.

*****

Teslimiyet, varoluşun sonsuz kucağında güven ve huzur içinde olmaya kendini bırakmaktır. Teslimiyet, aslında var olanın yalnızca sonsuz rahmet olduğunu hatırlamaya izin vermektir! Teslimiyet, sınırsız bir güç tarafından korunduğunu bilmektir! Teslimiyet İlahi zeka tarafından yönlendirildiğine yürekten inanmaktır! Teslimiyet saf sevgi bilincinin gücünü hissetmektir! Ve teslimiyet her şeyin olduğu gibi mükemmel olduğu anlayışına kendini açmaktır.


SATH Bilinç Okulu
9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page