top of page

İhsan Vakti

Güncelleme tarihi: 6 Eki 2023

“Mucizelere inanan biri için kanıta gerek yoktur. Kuşkucular için ise kanıt diye bir şey yoktur.”

*****

Bu varlık aleminin sonsuz hazinelerine varis olan can’dır. Bu canı taşıyan vücudu azamdır. En büyük ihsan ise varlık için sağlık, sıhhat ve selamettir. Bu yaradılmış her mahlukatın en doğal hakkı ve en büyük mirasıdır.

*****

Yaşam amacını bulmak, içindeki cevheri mücevhere dönüştürmek, aşık ile maşuğun ilişkisine benzer. Sen onu aradığın kadar o da karşı konulmaz bir kuvvetle seni kendine çeker.

Bu cezbenin titreşimlerinin kalbinde yankı bulmasına izin verdiğinde işaretleri okumaya başlarsın ve karşına çıkan fırsatlar ve kusursuz eşzamanlılıklarla marifetine vasıl olursun.

İhtiyacın olan tek şey ise samimi ve yürekten bir sesleniş ile gerçekte kim olduğunu, yaradılış gayeni, varoluşunun varlık değerini ve hizmet ahdini yeniden hatırlamak için soru sormaktır. Kalpten doğan her soru ise bir yakarıştır ve ancak bu yakarış gerçek birer duadır.

****

Her birimiz bir diğerimiz için dillenen, dillenmeyen, görünen, görünmeyen ihtiyaçlarına cevap verebilme inceliği, zekası ve duyarlılığına erişelim. Bu ihtiyaçlar için dua edebilme aşkına ve gönül saflığına kavuşalım, Ve başkaları için dile gelen dualarımızın O’nun nezdinde kabulünün şerefini ve kutlu şahitliğini yaşayalım.

Böylece O’nun nuru yerde ve gökte olduğu gibi insanın da içine nakşedilsin.

****

Kendi içsel alemine, Hakikatine, Yaradılışına, Varoluşun seni sen yapan tüm özelliklerine, Ve sana sunduğu değerlere, Taşıdığın zekaya, içindeki kudrete ve varlığındaki sonsuz aşka Şükranla ve tam bir eminlikle bağlı ol.

Bu bağ, seni sana katarak; Öz’de birliğe, sonsuz ihsana, kereme ve lütfa açar. Seni nice kutlu doğumlarına ve nihai vuslata taşır.

****

Hayatını memnun etme ve edilmenin beyhude çabası yerine kendinden, seçimlerinden ve varoluşun sana sunduğu her şeyden razı olarak yaşa. Bu aynı zamanda her şeyi kapsayan ve her şeyin hakimi olan Allah’ın rızasını gözeterek yaşamak demektir.

*****

Yaşam yolumuzun seçimleri ne olursa olsun, yolculuğumuzun hangi evresinde olursak olalım, dışarıya nasıl ve ne şekilde görünürsek görünelim hakikatte bizler de tıpkı gökteki Ay gibi tam ve bütünüz.

******

“Başkalarının arzularına değil, kendilerinin bile farkında olmadıkları en derin ihtiyaçlarına yanıt verdiğinde kâmil bir veli, ebedi bir dost olur insan. ”

*****

Yaşam seçimlerini sadece O’nun rızasını gözeterek yap.

Böylece şaşmaz bir pusula ile yolculuğun rahmetle dolu en seçkin deneyimlerine açılırsın.

****

Sonsuz Rahmet, ihsan, ikram ve fazilete açılmanın yolu seni nasıl seveceklerini kontrol etmekten vazgeçip hayata ve ilişkili olan her şeye “beni nasıl istersen öyle sev” diyebilmektir. Bu, sevgiye verilen özgürlüktür. Bu, sevgi anlayışının tümüyle dönüşmesini sağlayan “cûr’etkar” bir seçimdir.


SATH Bilinç Okulu

1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page